A pénzügyi kötelezettségek elhanyagolása komoly pénzügyi és jogi következményekkel járhat. Sokan alábecsülik, hogy egy kezdetben csekély összegű tartozás milyen gyorsan növekedhet a duplájára, akár triplájára. Cikkünkben egy hétköznapi példán – egy mobiltelefon-előfizetés idő előtti felmondásán – keresztül mutatjuk be, hogyan duzzadhat fel egy elhanyagolt tartozás, és milyen költségnövelő tényezőkkel kell számolnia annak, aki nem fizet.
Alaptartozás és kötbér
Manapság számos cég kínálja szolgáltatását hűségidős szerződés keretein belül. Ezek a szerződések gyakran különféle kedvezményeket biztosítanak az ügyfeleknek, cserébe azért, hogy ők a megadott időszakban a szolgáltatónál maradjanak. Ha azonban az ügyfél a szerződés lejárta előtt megszünteti a szerződést, vagy nem teljesíti a vállalt kötelezettségeit, a szolgáltató jogosult lehet a fennálló havi díjakat kötbér formájában megfizettetni. A kötbér mértéke minden esetben a szerződéstől függ, de általában a tartozás 50-100%-ával is számolhatunk.
Példa: Tegyük fel, hogy egy ügyfél 10 000 Ft havi díjú mobiltelefon-előfizetést köt 24 hónapos hűségidővel, de 12 hónap után felmondja azt. Ebben az esetben a kötbér akár a fennmaradó 12 hónap havi díjának összegével is megegyezhet.
12 hónap x 10 000 Ft = 120 000 Ft
Késedelmi kamat
Ha a tartozás nem kerül időben rendezésre, a szolgáltató a kötbéren túl késedelmi kamatot is számíthat fel. A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) 6:155. §-a alapján ennek mértéke évi 5%, de a hűségszerződéstől függően ez akár 10-15% is lehet. Maradva a fenti példánál, nézzük meg, hogyan alakulhat a késedelmi kamat összege:
- Késedelmi kamat havonta (15% esetén): 10 000 Ft * 15% = 1 500 Ft
- Teljes kamat 12 hónap alatt: 12 * 1 500 Ft = 18 000 Ft
Behajtási és jogi költségek
Ha a tartozás továbbra is rendezetlen marad, a szolgáltató követeléskezelő céget bízhat meg a behajtással, vagy akár bírósági végrehajtást is kezdeményezhet. Bár kezdetben a végrehajtást kérőnek előlegeznie kell a végrehajtói költségeket, végül ezeket a költségeket is az adós viseli.
Ha a szolgáltató követelést hivatalos úton kívánja érvényesíteni, úgy nagyságrendileg az alábbi összegekkel nőhet a tartozás:
- Behajtási költségek: A behajtással foglalkozó cégek a tartozás 10-30%-át is felszámíthatják szolgáltatásukért.
Amennyiben a szolgáltató peres útra tereli az ügyet, a tartozás összege jelentősen megnőhet az alábbi díjakkal:
- Ügyvédi díjak: 50 000-200 000 Ft között.
- Bírósági illeték: A követelés összegének 6%-a, de minimum 10 000 Ft.
- Végrehajtási költségek: A végrehajtási díjak akár 10-50%-kal is növelhetik a tartozást.
Jövedelemből történő levonás
Ha a végrehajtás elrendelésre kerül, úgy a tartozást az adós jövedelméből is levonhatnak. A törvény szerint a nettó bér 33%-a vonható le, de bizonyos esetekben akár 50% is lehet.
- Példa: Ha valakinek 250 000 Ft a nettó fizetése, akár havi 125 000 Ft-ot is levonhatnak tőle a tartozás rendezéséig.
Összesítsünk!
Lássuk, hogyan alakulhat a tartozásunk a fenti példa alapján:
- Eredeti tartozás: 120 000 Ft
- Késedelmi kamat (1 év): 18 000 Ft
- Behajtási költség (30%): 36 000 Ft
- Bírósági illeték: 7 200 Ft
- Végrehajtási költség (50%): 60 000 Ft
- Összesen: 241 200 Ft
Ez azt jelenti, hogy az eredeti 120 000 Ft-os tartozás egy év alatt akár a duplájára is nőhet.
Hogyan előzhetjük meg a tartozás duzzadását?
A tartozások elkerülése kulcsfontosságú a pénzügyi stabilitás megőrzésében. Egy elhanyagolt tartozás gyorsan nőhet, és komoly anyagi terheket róhat ránk. A megfelelő pénzügyi tervezés segít abban, hogy ne essenek bajba azok, akik gondosan ügyelnek a kiadásaikra.
A következő lépések segítenek elkerülni a tartozások növekedését és a vele járó költségeket:
- Prevenció: Ismerjük a szerződéseinket és legyünk tisztába a vállalat feltételekkel.
- Fizetési Nehézségek Kezelése: Ha fizetési gondjaink vannak, vegyük fel a kapcsolatot a szolgáltatóval és kérjünk részletfizetést vagy haladékot.
- Felszólítások Kezelése: Ne hagyjuk figyelmen kívül a felszólításokat, mert a késlekedés további költségeket eredményezhet.
Egy jól működő pénzügyi stratégia nemcsak a tartozások elkerülésében segít, hanem hosszú távon is biztosítja a pénzügyi szabadságot és a nyugodt életet.